نحوه تکمیل اطلاعات فعالیت اینتاکد
وارد سایت my.tax.gov.ir شده و در بخش فهرست پرونده های مالیاتی ، در بخش پرونده های عملکرد و ارزش افزوده ، جزییات پرونده، گزینه برروز رسانی و تکمیل ثبت نام انتخاب کرده و براساس راهنمای ذیل اقدام فرمایید

بدیهی است در صورتی که قبلا انجام شده است کافی است صرفا کد آن را یادداشت و در سامانه سام من درج نمایید

چنانچه در قسمت نیازمندیها، خطای «اطلاعات فعالیت اینتاکد شما تکمیل نمی‌باشد» را مشاهده کردید (فلش قرمز رنگ) می‌بایست طبق مراحل زیر فعالیتهای خود را ثبت و تکمیل نمایید:

1- بر روی گزینه نمایش و ویرایش اطلاعات (فلش سبز رنگ) کلیک نمایید.

2- در پنجره نمایش داده شده زبانه «فعالیتها» (فلش 1) را انتخاب کنید تا لیست فعالیتهای ثبتی شما نمایش داده شود. حال از کادر «لیست فعالیت‌ها بر اساس اینتاکد»، بر روی دکمه «افزودن فعالیت جدید» کلیک نمایید. (فلش 2)

3- در این قسمت به 3 روش می‌توانید فعالیت خود را در قسمت «INTACode» وارد نمایید. (فلش 3)

روش اول: از گزینه «جستجو در عناوین کدها» استفاده کرده و با وارد کردن بخشی از نام فعالیت خود و زدن دکمه «جستجو» فعالیت مورد نظر خود را از لیست فعالیت‌های نمایش داده شده انتخاب نمایید.

روش دوم: با انتخاب مرحله به مرحله دسته‌بندی و گروه‌های مختلف، فعالیت مورد نظر خود را از منوهای کرکره‌ای انتخاب نمایید.

روش سوم: در صورتی که اینتاکد خود را می‌دانید با وارد کردن عدد آن در قسمت «جستجو در عناوین کد» می‌توانید مستقیما فعالیت خود را انتخاب نمایید.

4- در کادر «شرح فعالیت» در مورد فعالیت خود شرح مختصری وارد نمایید. (فلش 4)

5- «درصد فعالیت» خود را به صورت عددی و از میان اعداد 1 تا 100 وارد نمایید. (فلش 5)

6- در انتها بر روی گزینه «ثبت» کلیک نمایید تا فعالیت شما ثبت شود. (فلش 6)

نکتـه: در صورتی که پس از جستجو، عنوان دقیق شغلی خود را در لیست مشاهده نمی‌کنید می‌بایست نزدیکترین عنوان به فعالیت خود را انتخاب نمایید.

مثال روش اول:

به عنوان مثال چنان چه فعالیت شما در حوزه مشاوره و روانشناسی می‌باشد به ترتیب زیر عمل نمایید:
از قسمت «INTACode» در کادر «جستجو در عناوین کدها» کلمه مشاوره را وارد و دکمه «جستجو» را بزنید. سپس از لیست فعالیت‌ها گزینه مورد نظر که در مثال ما «مشاوره، روان درمانی، روانشناسی» با اینتاکد 3180100 است را انتخاب نموده و دکمه «ثبت» را بزنید.

مثال روش دوم:

برای انتخاب فعالیت مشاوره به روش دوم می‌بایست از منوی کرکره‌ای قسمت «INTACode» گزینه «خدمات» را انتخاب نمود. منوی کرکره‌ای دوم ظاهر می‌شود، در این منو چون هیچکدام از موارد ذکر شده مرتبط با فعالیت ما نیست گزینه «سایر خدمات درمانی» را انتخاب می‌‎کنیم.

در منوی سوم که نمایش داده می‌شود مجددا گزینه «خدمات» را انتخاب می‌کنیم. سپس از منوی چهارم فعالیت مورد نظر خود را که «مشاوره، روان درمانی، روانشناسی» با اینتاکد 3180100 است را انتخاب نموده و دکمه «ثبت» را می‌زنیم.

مثال روش سوم:

در این روش نیز مانند روش اول از گزینه «جستجو در عناوین کدها» استفاده نموده و با وارد کردن دقیق عدد اینتاکد خود و زدن دکمه «جستجو» فعالیت نمایش داده شده در لیست را انتخاب و دکمه «ثبت» را می‌زنیم.